جزوه طراحی کامپایلر

جزوه کامپایلر
جزوه طراحي کامپايلر: اصول، تکنيکها و ابزارها آلفرد وي. اهو، راوي سدي

کامپایلر یکی از دروس تخصی رشته مهندسی کامپیوتر می باشد که  در بین گرایش های مختلف از جمله مهندسی نرم افزار و مهندسی سخت افزار و همچنین مهندسی فناوری اطللاعات تدریس می شود.جزوه و کتاب مذکور بر گرفته از کتاب  اصول طراحی کامپایلر مهندس اصفی که به کتاب  طراحی کامپایلر اهو معروف می باشد.

در این جزوه خواهید خواند:

  • مقدمه ای بر عمل کامپایل
  • کامپایلر ساده و تک گذره
  • تحلیل لغوی
  • تحلیل نحوی

كامپایلر برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های كامپیوتری است كه متنی از زبان برنامه نویسی سطح بالا (زبان مبدا) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا زبان سطح ماشین، تبدیل می‌كند. خروجی این برنامه ممكن است برای پردازش شدن توسط برنامه دیگری مثل پیوند دهنده مناسب باشد یا فایل متنی باشد كه انسان نیز بتواند آنرا بخواند.

در اولین نگاه، تنوع کامپایلرها ممکن است به چشم نیاید. تعداد بسیار زیادی زبان‌های منبع وجود دارند که دامنه آنها از زبان‌های شناخته شده مانند فرترن و پاسکال تا زبان‌های خاص منظوره گسترده است. زبان‌های مقصد نیز گستردگی متناظر با این زبان‌ها دارند. یک زبان مقصد ممکن است زبان برنامه‌سازی دیگر یا زبان ماشین یا … باشد.

کامپایلرها به انواع تک‌گذره، چند گذره، باردهی و اجرا، بهینه‌ساز، غلط یاب و … بسته با عمل انجام شده تقسیم می‌شوند. علی‌رغم این تنوع اعمال اساسی که هر کامپایلر بایستی انجام دهد، مشابه هم می‌باشند.

قبل از خرید: اگر سوالی داشتین در بخش نظرات سایت مطرح نمایید (بخش زیرین) بعد از خرید: اگر سوالی داشتین در بخش پشتیبانی سایت مطرح نمایید (p30eng.com/support)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *